Vyberáme najlepšiu autobatériu

TOP 3 autobatérie

Exide Premium

Varta Blue Dynamic

Bosch S4

Bezúdržbová autobatérie so stovkami pozitívnych recenzií. Vyhrala spotrebiteľské ocenenie Produkt roka, má výborné parametre aj pre výkonné zážihové motory a dobrý pomer cena/výkon.Autobatérie Varta s mriežkou PowerFrame zvyšujúci štartovacie silu a zaisťujúci spoľahlivý výkon. Vďaka technológii legovaním striebrom má dlhšiu životnosť, čo potvrdzujú aj užívateľské recenzie.Batérie do auta s patentovanou technológiou POWER FRAME, ktorá zaisťuje optimálny prietok prúdu a znižuje riziko korózie. Má vyšší výkon ako obdobné typy a dlhú životnosť.
+ Patentovaná technológia POWER FRAME, dobrý pomer cena/kvalita, štartovací prúd 780 A+ V porovnaní dlhšia životnosť, mriežka PowerFrame, vyrobená v Európe+ Inovatívne konštrukčné spracovanie, dobrý pomer cena / výkon, o 15 % vyšší výkon
- Nič zásadného- Nič zásadného- Nič zásadného

Orientačná Cena
81,60 €

Orientačná Cena
84,00 €

Orientačná Cena
88,19 €

Bez autobatérie sa nezaobíde žiadny automobil. U konvenčných automobilov je jej hlavnou úlohou štartovanie, ďalej sa stará o elektrické systémy, palubný počítač a nabíja GPS a potrebné príslušenstvo. Pre obytné vozy predstavuje veľkokapacitná batérie zdroj energie na cestách. Výrobcovia autobatérií stále inovujú technológie a dbajú na dlhú životnosť, skvelé vlastnosti a minimálne nároky na jej údržbu. O bezúdržbovú autobatériu sa nebudete musieť takmer starať, a napriek tomu odvedie skvelú prácu. Najbežnejšie sú tzv. zalievané autobatérie bežným elektrolytom, existujú však aj gélové, AGM a v ďalšom prevedení. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie autobatérie pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Pozrite sa tiež na autonabíjačky.

Najlepšie autobatérie (Test 2024)

VzhľadModelTypPrevedenieNapätieKapacitaŠtartovací prúdPólovanieDostupnosť
Exide Premium recenzie a testExide PremiumBezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V77 Ah760 AVpravo
Bosch S5 recenzie a testBosch S5BezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V77 Ah780 AVpravo
Varta Blue Dynamic recenzie a testVarta Blue DynamicBezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V74 Ah680 AVpravo
Banner Starting Bull recenzie a testBanner Starting BullBezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V55 Ah450 AVpravo
Bosch S4 recenzie a testBosch S4BezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V74 Ah680 AVpravo
Varta Black Dynamic recenzie a testVarta Black DynamicBezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V45 Ah400 AVpravo
Exide Excell recenzie a testExide ExcellBezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V74 Ah680 AVpravo
Akuma KOMFORT recenzie a testAkuma KOMFORTBezúdržbováŠtadartný elektrolyt12 V60 Ah510 AVpravo
Optima Red Top recenzie a testOptima Red TopBezúdržbováAGM12 V50 Ah815 AUniverzálne
Varta Professional recenzie a testVarta ProfessionalTrakčnáŠtadartný elektrolyt12 V140 Ah800 AUniverzálne

Zobraziť celú ponuku

TIP: Vyberte autobatérii podľa vozidla. Dajte pozor na dodržanie rovnakého rozmeru, polarity, napätia a správny typ.

Recenzie autobatérií

Exide Premium

Exide Premium recenzie a test

Autobatérie Exide Premium patrí k najobľúbenejším autobateriím na trhu, a to pre jej parametre, ktorými je vhodná pre väčšinu bežných vozidiel, tak pre dobrý pomer cena / výkon. Vďaka vyššiemu štartovaciemu prúdu 760 A je vhodná ako pre výkonné benzínové, tak naftové motory. Zvládne aj prevádzku automobilov s veľkou elektronickou výbavou a dobre odoláva extrémnym teplotným výkyvom. Batérie je bezúdržbová a výrobca ju dodáva v nabitom a elektrolytom naliatom stavu, možno ju rovno umiestniť do auta a vyraziť na cesty.

+ Patentovaná technológia POWER FRAME, dobrý pomer cena/kvalita, štartovací prúd 780 A
Nič zásadného

Bosch S5

Bosch S5 recenzie a test

Bezúdržbová autobatérie Bosch S5 má veľmi dobré hodnotenie, podľa testov a recenzií spotrebiteľov vyniká v pomere cena/kvalita. Vďaka vyššej kapacite 77 Ah a vyššiemu štartovaciemu prúdu 780 ampér je vhodná aj pre automobily vyššej triedy, ktoré sú vybavené mnohými nadštandardnými elektrickými systémami. Má vylepšené konštrukčné prvky patentovanou technológiou POWER FRAME, ktorá má presný a dokonalý tvar vnútorných rámčekov vrátane použitia kvalitných materiálov. Nielen pre to má rovnako o 30% vyšší výkon ako štandardná batéria týchto rozmerov.

+ Patentovaná technologie POWER FRAME, dobrý poměr cena/kvalita, startovací proud 780 A
Nic neshledáno

Varta Blue Dynamic

Varta Blue Dynamic recenzie a test

Autobatérie Varta Blue Dynamic je najpredávanejším radom batérií do áut tohto výrobcu, má stovky pozitívnych recenzií a podľa testov spotrebiteľov je hodnotená veľmi dobre, oceňovaná je tiež jej dlhá životnosť. Jedná sa o bezúdržbový typ, má dobrú kapacitu 74 Ah aj dostatočný štartovací prúd 680 A pre väčšinu vozidiel. Vybavená je mriežkou PowerFrame, ktorá prispieva k veľkej štartovacie sile a k spoľahlivému výkonu, vyrobená je v Európe a zmienená dlhšia životnosť je zaistená osvedčenou technológiou legovaním striebrom.

+ V porovnaní dlhšia životnosť, mriežka PowerFrame, vyrobená v Európe
Nič zásadného

Banner Starting Bull

Banner Starting Bull recenzie a test

Autobatérie Banner Starting Bull je ideálna pre osobné vozidlá s menším počtom prídavných elektrických spotrebičov a systémov, alebo pre menej výkonné vozidlá. Kvôli nižším parametrom kapacity aj štartovacieho prúdu má nízku obstarávaciu cenu pri zachovaní kvalitného spracovania. Vďaka modernej technológii legovaním na báze vápnika je úplne bezúdržbová, má 4 komorovú ochranu proti vytečeniu aj centrálne odplyňovanie a Integrované poistky proti spätnému zášlehu. Vďaka všetkým týmto parametrom a kvalitnému spracovaniu má spoľahlivé správanie aj pri studenom štarte.

+ Optimálny pomer cena výkon, moderné technológie legovanie, úplne bezúdržbová
Parametrami vhodná pre menej výkonné vozidlá

Bosch S4

Bosch S4 recenzie a test

Bezúdržbová batérie Bosch S4 468 / 5000 je kvalitná autobatérie s niekoľkými inovatívnymi konštrukčnými prvkami. Vybavená je patentovanou technológiou POWER FRAME, ktorá vylepšeným spracovaním lepšie zabraňuje samovybíjaniu, má dokonalý tvar vnútorných rámčekov vyrobených z najkvalitnejších zliatin, ktoré zároveň skvele odolávajú korózii. V dôsledku toho má tiež o 15 % vyšší výkon ako podobné batérie a je úplne bezúdržbová. Výrobca ju dodáva plne nabitú, a teda pripravenú k okamžitému nainštalovaní do vozidla.

+ Inovatívne konštrukčné spracovanie, dobrý pomer cena / výkon, o 15 % vyšší výkon
Nič zásadného

Varta Black Dynamic

Varta Black Dynamic recenzie a test

Batérie do auta Varta Black Dynamic má veľmi dobrý pomer cena/výkon, jedná sa však len o základný model vhodný pre nenáročné vozidlá so základnými energetickými požiadavkami. Na kvalite výroby však výrobca nešetril, autobatériu vybavil technológiou PowerFrame, ktorá zaisťuje stabilný výkon a dostatok energie aj pri studených štartoch a technológií legovaním striebrom. Tá akumulátore predlžuje životnosť, čo potvrdzujú na základe testov a recenzií aj spokojní spotrebitelia. Je bezúdržbová a maximálne bezpečná, čo je zaistené technológiou labyrintového veka.

+ Dobrý pomer cena/výkon, mriežka PowerFrame, predĺžená životnosť
Menšia kapacita aj štartovací prúd

Exide Excell

Exide Excell recenzie a test

Batérie do auta Exide Excell má štartovací prúd 680 A, kapacitu 74 Ah a štandardné napätie 12 V, vďaka čomu je vhodná pre naprostú väčšinu bežných automobilov. Unikátna je technológiou s 3DX mriežkou, ktorá predlžuje životnosť batérie a vylepšuje elektrickú vodivosť, čo sa podpisuje na vyššom štartovacom výkonu až o 15 %. Špeciálne čistá kvalitná zliatina prispieva k dlhej životnosti a autobatérie je vďaka tomu vysoko odolná aj voči korózii a vibráciám. Je vhodná pre každodennú jazdu a jej výroba je šetrná a ekologická.

+ Technológia s 3DX mriežkou, odolnosť voči vibráciám a korózii, vyššie štartovací prúd
Nič zásadného

Akuma KOMFORT

Akuma KOMFORT recenzie a test

Autobatérie Akuma KOMFORT vyniká priaznivou obstarávacou cenou pri stále dobrých parametroch, ktoré sú pre veľkú časť bežných vozidiel dostačujúce. Využíva kapsovú separáciu s minimálnym elektrickým odporom a vysokou odolnosťou voči pôsobeniu elektrolytu, ktorá zabraňuje vzniku medzielektródových skratov. Hybridná konštrukcia zliatiny olova a vápnika zaisťuje minimálne samovybíjanie a stabilnú nabíjaciu charakteristiku. Je bezúdržbová a ihneď pripravená na inštaláciu do vozidla, vďaka jej konštrukcii má tiež veľmi dobrú životnosť.

+ Dobrý pomer cena/výkon, hybridná konštrukcia, centrálne odplynenie
Pre výkonné vozidlá menšie štartovací prúd 510 A

Optima Red Top

Optima Red Top recenzie a test

Autobatérie AGM Optima Red Top má skvelé parametre vychádzajúce z jej pokročilé technológie spracovania AGM. je vhodná pre vysoko výkonné automobily i špeciálne stroje, ako americké trucky, 4×4 SUV, dodávky, stavebné stroje i tuningové autá. Oproti bežným batériám do auta má 2x až 3x vyšší štartovací prúd, dvojnásobnú životnosť aj kratší čas nabíjania. Je úplne bezúdržbová aj úplne odolná proti otrasom, navyše dokáže pracovať v akejkoľvek polohe, čo väčšina neumožňuje. Odoláva extrémnym mrazom aj neznesiteľným horúčavám, a aj vďaka týmto všetkým vlastnostiam má adekvátne vyššiu obstarávaciu cenu.

+ Veľmi vysoká kvalita, konštrukčné prevedenie AGM, vysoký štartovací prúd
Vyššia cena

Varta Professional

Varta Professional recenzie a test

Trakčná autobatérie Varta Professional disponuje nadpriemernou kapacitou aj vysokým štartovacím prúdom, vďaka technológii Dual Power je navyše vhodná ako pre štartovanie, tak cyklické napájanie. Oproti bežným modelom zvládne približne 200 nabíjacích cyklov, čo zodpovedá dvojnásobku oproti bežným batériám. Má odolnú konštrukciu a využíva najmodernejších technológií, vďaka čomu je vhodná aj pre obytné automobily, lode, člny, plachetnice a podobné dopravné prostriedky. Daňou za tieto parametre je len vyššia hmotnosť 37 kg, obstarávacia cena je úmerná.

+ Vysoká kapacita 140 Ah, vysoký štartovací prúd 800 A, technológia Dual Power
Vysoká hmotnosť 37 kg

Ako vybrať autobatériu

Pred výberom správnej autobatérie je potrebné zistiť všetky jej potrebné parametre, poprípade ju porovnať s predchádzajúcim modelom či si dohľadať požiadavky na autobatériu u konkrétneho typu automobilu. Ak vyberáte batériu do staršieho vozidla podľa pôvodnej, je dobré si overiť, že predchádzajúca bola vhodná.

Dôležitá je predovšetkým kapacita, napätie a štartovací prúd. Benzínová aj dieselová autá majú na akumulátor rozdielne nároky, vyberať potom môžete z rôznych technológií. Zvoľte takú, ktorá vyhovuje vášmu vozidlu a stíha nabíjať všetky elektronické systémy aj zariadenia a nezanedbajte údržbu pre predĺženie životnosti batérie.

Typy autobatérií

Každá batéria obsahuje články o napätí 2,1 V, elektrolyt a olovené elektródy, jednu kladnú a druhú zápornú, medzi ktorými sa nachádza nevodivá doska. Autobatérie sa rozdeľujú na tri základné typy.

Štandardná údržbová batéria

Je využívaná u starších modelov áut a patrí medzi najlacnejšie autobatérie. Napriek nízkej obstarávacej cene však vyžaduje občasnú údržbu v podobe doplňovanie destilovanej vody do elektrolytu. Táto nutná údržba nielen mierne zvyšuje náklady, ale tiež stojí určitý čas, ktorý je potrebný údržbe venovať. Otvory na dolievanie nájdete na vrchnej strane batérie.

Bezúdržbová autobatérie

Má oproti údržbové batérii veľa výhod. Nielen že disponuje vysokým výkonom pri štartovaní, má však tiež dlhšiu životnosť a jej dolievanie nie je potrebné. Preto nemá na rozdiel od údržbové batérie žiadne otvory a jej obal je úplne uzavretý. Nevýhodou je fakt, že má na ňu neblahý vplyv úplné vybitie, preto je nutné jej stav kontrolovať. Hodí sa aj do automobilov s väčším počtom elektronických systémov, a aj keď je batéria nazývaná ako bezúdržbová, v istej miere starostlivosť potrebuje, aby sa neskracovala jej životnosť.

Trakčná batéria

Využíva sa v prípadoch, keď je potrebná stabilná dodávka menšieho množstva energie. Vhodné sú pre napájanie prístrojov v karavanoch, prívesoch alebo na lodiach kde môžu byť nabíjané solárnym panelom. Býva označovaná tiež ako cyklická batéria, pretože pri jej používaní dochádza k cyklickému vybíjanie a nabíjanie. Má podobný tvar ako klasická autobatérie i pripojenie, ako štartovacie autobatérie sa však príliš nepoužíva.

Technológie batérií

Batérie do auta sa odlišujú tiež použitými technológiami pri výrobe, zložením a ďalšími vlastnosťami.

Olovená autobatérie

Kedysi bola najbežnejším typom, batéria obsahuje olovené elektródy a elektrolyt vo forme zriedenej kyseliny sírovej. Má najnáročnejšiu údržbu a najmenej výkonu, elektrolyt naviac konštantne ubúda, a preto je nutné ho pravidelne dolievať destilovanou vodou. Nevyniká ani životnosťou, avšak jej obstarávacia cena je kvôli zastarané technológii nízka. Je vhodná skôr pre staršie typy áut s menej častým štartovaním a menším množstvom elektronických systémov. Podľa hmotnosti možno poznať kvalitnejšiu batériu – ťažšie obsahujú viac olova, sú kvalitnejšie a odolnejšie.

Autobatérie AGM

Skratka znamená Absorbent Glass Mat, olovo-kyselina. Elektrolyt je nasiaknutý vo vláknach sklenej vaty, čo zaisťuje cyklickú stabilitu. Batérie dokáže nabíjať automobily a príslušenstvo náročné na energiu. Disponuje vysokou odolnosťou proti vytečeniu aj pri poškodení. Pretože sú batérie do auta AGM odolné proti opakovaným štartom, často sú odporúčané pre automobily s technológiou štart-stop.

Výhodou je bezúdržbovosť a poskytovanie maximálnej energie bez straty výkonu po celú dobu životnosti. Technológia tiež dobre izoluje výpary z batérie. Nevýhodou je nutnosť nabíjania špeciálnou nabíjačkou a tiež vyššie obstarávacie náklady, ktoré však kompenzuje špičková kvalita.

Gélová autobatérie

Gélová autobatérie je podobná technológii AGM nielen vysokou kvalitou a dlhou životnosťou. Líšia sa formou elektrolytu, ktorý je viazaný kremičitým gélom. Vďaka konzistencii je zabezpečená proti vytečeniu a môže byť naklonená v akomkoľvek uhle. Má tiež nižšiu hladinu samovoľného vybíjania a autobatérie je bezúdržbová.
Kvalitné gélové batérie disponujú odolnosťou proti otrasom na nespevnených cestách, sú tiež vhodné pre vozidlá s veľkou spotrebou energie. Rovnako ako AGM vyžadujú pre nabitie špeciálnu nabíjačku, naopak však nie sú vhodné pre automobily so systémom štart-stop.

EFB autobatérie

Radí sa medzi lacnejšie batérie oproti AGM alebo gelové a pracuje pomocou tekutého elektrolytu. Sú vybavené kvalitnejšiou mriežkou a aktívnou hmotou s jemnejšími zrnami, vďaka čomu má dlhšiu výdrž než jednoduchšie akumulátory. Možno použiť aj s funkciou štart stop a pre jej nabíjanie netreba špeciálna nabíjačka. Považuje sa za najlepšiu variantu v porovnaní ceny a výkonu.

Autobatérie s prímesou kalcia

Je nazývaná tiež ako Ca/Ca. Doštičky v batérii sú vystužené vápnikom, vďaka ktorému spotrebuje až o 75% menej vody ako iné modely. Na vrchnej strane síce nájdete zátky na doplňovanie destilovanej vody, spotreba je však taká nízka, že ju možno nebude treba za celú dobu životnosti batérie doplňovať. Výhodou je možnosť niekoľkoročného skladovania, avšak u batérie nesmie dôjsť k úplnému vybitiu, hrozí totiž nevratné poškodenie. Je vhodná pre energeticky menej náročná vozidla.

Režimy batérie

Batérie sa líšia aj funkciami a spôsobom šetrenie energie či nabíjanie batérie.

Štart stop

Niekedy tiež nazývaná Stop&Go. Systém automobilu sa automaticky stará o vypnutí alebo naštartovanie motora pre zníženie doby voľnobehu, čím sa znižuje spotreba paliva a emisie. V priebehu procesu štart-stop batéria zaisťuje nemenný prísun energie pre ostatné elektrické systémy vo vozidle.

Autobatérie štart stop je kvôli častejšiemu štartovanie viac namáhaná, preto tomu musí byť jej technológie prispôsobená. Batérie bez štart stop systému by sa v tomto prípade rýchlo opotrebovala. Štart stopom je už vybavená väčšina novších automobilov a odborníci sa zhodujú, že má systém bohužiaľ neblahý vplyv na motor. Stále však ide táto funkcia u väčšiny nových automobilov ľahko vypnúť (zdroj: varta-automotive.cz).

Brzdná rekuperácia

Batérie vybavená tzv. funkciou regeneratívneho brzdenia dokáže uchovať energiu, ktorú získava pri brzdení auta. Premieňa kinetickú energiu na elektrickú, ktorá sa odvádza späť do batérie. Batérie musia mať dostatočnú kapacitu pre príjem dodatočnej energie a fungovať aj pri nízkom nabití. Vďaka tejto funkcii nie je potrebné batériu tak často nabíjať.

Parametre

Pred kúpou novej batérie do auta zohľadnite všetky jej vlastnosti ako je kapacita, napätie alebo štartovací prúd. Vždy najprv vyberajte autobatérie podľa vozidla.

 • Batérie do auta diesel – Dieselové vozidlá sú náročnejšie na prúd i na kapacitu. Vhodná je batéria s kapacitou 70 Ah, dodávajúci štartovací prúd najmenej 600 A.
 • Benzínový automobil – Je menej náročný a postačí batéria s kapacitou okolo 60 Ah s prúdom 550 A.

Kapacita autobatérie

Uvádza sa v ampérhodinách (Ah) a udáva, koľko akumulátor dodá za určitú dobu prúdu. Ak vám vyhovovala predchádzajúce batérie, môžete zvoliť rovnakú kapacitu, nie nižšiu. Naopak batéria s príliš vysokou kapacitou by sa horšie dobíjala a príliš nízka kapacita by pre prevádzku nemusela byť dostačujúca.

Batérie trpí počas horúceho počasia, čo sa môže následne prejaviť v zime, kedy je kapacita až o 50 % nižšia. Preto sa odporúča počítať s rezervou a zohľadniť je tiež nutné počet elektronických doplnkov, ktoré sa z batérie nabíja, napríklad svetlá, nabíjačky telefónov, GPS, osvetlenie alebo rádio.

 • Autobatérie 44 Ah – Využije ju majiteľ motocykla alebo staršieho malého vozidla.
 • Autobatérie 55 Ah – Je vhodná pre menšie automobily.
 • Autobatérie 60 Ah – Ideálna hodnota pre bežná benzínová autá.
 • Autobatérie 70 až 72 Ah – Pre náročnejšie vozidlá s viacerými elektronickými systémami.
 • Autobatérie 74, 75, 77, 80 Ah – Využitie nájdu vo vozidlách s naftovým motorom.
 • Autobatérie 85, 90, 95 Ah – Sú vhodné pre dieselové autá s veľkým množstvom elektroniky.
 • Autobatérie 100 až 180 Ah – Sú potrebné pri dodávkach a nákladných vozidiel.

Napätie autobatérie

Napätie je ďalší dôležitý parameter, ktorý sa uvádza vo voltoch.

 • Autobatérie 6 V – Stretnete sa s nimi už iba u veteránov.
 • Autobatérie 12 V – Napätie 12 V je u súčasných automobilov najbežnejšie. Plne nabitá batéria by mala pri meraní ukázať hodnotu o niečo vyššiu (cca 12,6V alebo viac). Vybitá je v prípade, ak ukazuje nižšiu hodnotu (cca 12, 5 V alebo 12,4 V).
 • Autobatérie 24 V – Objavujú sa u veľkých vozidiel a môže byť riešená dvoma batériami 12V.

Štartovací prúd autobatérie

Údaj o prúde uvádza, koľko ampér (A) batéria krátkodobo dodá pri štartovaní automobilu. Vybrať správnu hodnotu prúdu môžete opäť porovnaním s pôvodnou batériou. Benzínová vozidlá vyžadujú prúd okolo 550 A (staršie nenáročné vozy i 450 A) a dieselové potrebujú ampér minimálne 600. Keď si nie ste pri svojom automobile potrebným štartovacím prúdom istí, určite si túto hodnotu dohľadajte, napríklad v servisnom manuále.

Polarita

Parameter udávajúci umiestnenie kladného pólu, závisí na ňom kompatibilita s predinštalovaným káblom. Európska vozidlá majú bežne pravé pólovanie, ktoré sa značí ako 0. Ak je kladný pól vľavo, je označený ako 1 (predovšetkým u ázijských výrobcov). Stredová polarita je skôr vzácna, rovnako tak ako univerzálne pólovanie.

Aby bol elektrický kontakt kábla s batériou dostatočný a možný, je potrebné dávať pozor tiež na veľkosť priemeru kolíkov. Väčšina európskych automobilov používa univerzálne priemery, teda 19,5 mm pre kladný pól a 17,9 mm pre záporný pól. Inak tomu však môže byť u ázijských značiek, kde možno naraziť na menšie veľkosti priemeru kolíka 14,7 mm a 13,1 mm.

Veľkosť a uchytenie

Čím má batéria väčšiu kapacitu, tým býva zvyčajne väčšie. Automobily majú na batériu jasne vyhradený priestor, ktorého rozmery je nutné rešpektovať. Vo väčšine moderných áut je batéria do auta tiež uchytená, aby v mieste uloženia bola pevne umiestnená. Európske vozidlá majú uchytenie riešené vysokou pätkou a systémom B13 alebo B00, u kórejských automobilov môže byť však systém mnohokrát odlišný.

Životnosť autobatérie

Na tom, ako dlho vydrží autobatérie, závisí veľa aspektov. Kvalita vyhotovenia ju ovplyvňuje do istej miery, ale najviac na nej závisí prostredí a jej záťaž. Pre autobatériu nie sú dobré krátke jazdy, kedy sa nestihne znovu dobiť a životnosť autobatérie znižuje tiež dlhodobé odstavenie vozidla. Neprospieva jej tiež príliš vysoká teplota, ideálna teplota pre batériu je do 25 °C, preto nemá byť dlho vystavená priamemu slnku.

Zimné obdobie je pre batériu priaznivejšie, prečká i teploty do -50 °C. V zime však môže byť kapacita batérie až o 50 % znížená, čo je dané predovšetkým nesprávnou údržbou a predošlými letnými teplotami. Dbajte tiež na dôkladné uchytenie batérie, vypínanie elektroniky pri vypnutom motore a sledujte hladinu elektrolytu. Vo väčšine prípadoch batéria vydrží od 4 do 7 rokov.

Nabíjanie autobatérie

Dôležité je batériu pravidelne nabíjať, čo ju predĺži životnosť. Niektorým typom nesvedčí ich úplné vybitie, čo ich môže nenávratne poškodiť. Pri krátkych jazdách alebo častom štartovaní príde vhod nabíjačka. V prípade nabíjania klasickou nabíjačkou nabíjajte batériu vždy 10x nižším prúdom, ako je jej kapacita (pre batériu 55 Ah – prúd 5,5 A). V prípade, že nemožno naštartovať, je potrebné použiť štartovacie káble.

 • Ako dlho sa nabíja autobatérie – V rozmedzí 4 až 10 hodín v závislosti od typu a kapacite batérie, dobu ovplyvňuje tiež kvalita nabíjačky. Úroveň nabitia je nutné sledovať na merači, inak môže dôjsť k prebitiu. Praktické automatické nabíjačky sledujú mieru nabitia samy.
 • Ako spoznať nabitú autobatériu – Automatické nabíjačky spoznajú ideálny stav nabitia batérie, samy sa vypnú a rozsvieti kontrolku. Stav nabitia batérie bez autonabíjačky zistíte zmeraním napätia alebo hustoty elektrolytu. Plne nabitá má hodnotu 12,6V a viac. Ak je číslo pod 12,4 V, je nutné ju dobiť.

Výmena autobatérie

 1. Pri výmene musí byť vypnutý motor automobilu, nesmie byť pripojený žiadny elektrospotrebič a mali by sa používať ochranné pomôcky ako rukavice a okuliare.
 2. Od staré batérie uvoľnite skrutky u čiernej zápornej svorky.
 3. Postupujte rovnako u červenej kladné svorky, pričom svorky nesmie prísť do kontaktu kvôli možnému skratu.
 4. Uvoľnite istiace skrutky aj objímku a vyberte batériu.
 5. Vložte novú batériu, upevnite ju utiahnutím objímky a skrutiek.
 6. Ako prvý pripojte červený kábel na kladný pól, potom čierny na záporný.
 7. Svorky dôkladne utiahnite.
 8. Starú batériu odvezte na recykláciu na k tomu určené odberné miesta, keďže ide o nebezpečný odpad. Niektoré firmy sa priamo na výkup autobatérií zameriavajú.

Otázky pri výbere batérie do auta

Akú autobatériu podľa vozidla?

Na otázku akú batériu do auta by ste odpoveď mali nájsť na webových stránkach výrobca vozidla alebo v manuáli. Ľahko ho zistí tiež väčšina autosalónov pomocou VIN kódu automobilu. Benzínové a dieselové vozidlá majú rozdielny typ autobatérií, výber ovplyvní tiež elektronické systémy automobilu. Menšie nenáročné vozidlo si vystačia v kapacitou batérie do 55 Ah, dieselový výkonný automobil s viacerými elektrickými systémami sa nezaobíde bez batérie okolo 100Ah.

Ako zistiť dátum výroby autobatérie?

Určenie veku autobatérie prebieha pomocou kódu na vrchnej strane batérie, pokiaľ nemá výrobca iné špeciálne značenie. Prvé písmeno značí mesiac výroby (napr. A-január, B-február, E-máj). Ďalšie písmeno je rok výroby v krátkom tvare (číslo 5 je rok 2005, číslo 9 rok 2009). Batérie s kombináciou B6 je teda zhotovená vo februári 2006. Pri niektorých batérií nájdete návod, ako dátum zistiť.

Ako spoznať zlú autobatériu?

Zlú batériu možno väčšinou zistiť cez diagnostiku. Autoservisy majú k dispozícii aj testery kapacity, ktoré určí stav akumulátora. U starších áut môže zlé štartovanie znamenať práve horší stav batérie. V prípade cvakanie z motorového priestoru, kedy sa motor vôbec netočí, ide najčastejšie o vybitý akumulátor. Pokiaľ po dlhom odstavení nemožno auto ani odomknúť a nerozsvieti sa, pravdepodobne je akumulátor poškodený.

Ako dlho vydrží autobatérie?

Životnosť batérie závisí od frekvencie štartovanie, krátkych jazdách alebo horúcom počasí. V zime sa kapacita zníži až o polovicu, čo môže byť dané zlou údržbou alebo častým prehriatím v lete. Dlhé odstavenie vozidla má na batériu tiež neblahý vplyv. Elektronické zariadenia by nemala byť pripojená pri vypnutom motore a mala by sa sledovať hladina elektrolytu. Väčšinou vydrží autobatérie od 4 do 7 rokov.

Aké sú najlepšie značky autobatérií na trhu?

Medzi najobľúbenejšie značky a výrobcov autobatérií patrí Varta, Exide, Bosch, Banner alebo Akuma. Podľa testov, recenzií a skúseností spotrebiteľov sú obľúbené tiež Pema, Fiamm alebo Optima.

Aká je cena autobatérie?

Pre nenáročné benzínové vozidlá zoženiete batérie s kapacitou 40 až 60 Ah za cenu do 100 €. Pri kúpe lacných akumulátorov je však potrebná častejšia údržba aj nabíjanie a nevyvinú taký výkon ako batérie vyššej triedy. Od 100 € zaobstaráte batériu s kapacitou 60 až 100 Ah horšej kvality, za vyššiu kvalitu je potrebné si priplatiť, najlepšie autobatérie na trhu stojí aj 200 až 400 €.

Kde kúpiť autobatériu?

Autobatériu zaobstaráte najvýhodnejšie na internete v jednom z mnohých e-shopov, okrem často najnižších cien majú tiež najväčší výber. Ďalšou možnosťou je navštíviť predajňu s automobilovým príslušenstvom a náhradnými dielmi, spomenúť možno napríklad predajca Auto Kelly, kde s prípadným výberom dokážu aj poradiť. Lacné autobatérie predáva aj Kaufland, Bauhaus, Obi alebo Tesco (Powerboost), potreba je však dbať na ich parametre a kvalitu.