Vyberáme najlepší Android TV box

TOP 3 Android TV boxy

Google Chromecast 3

Xiaomi Mi Tv Box S

Tesla MediaBox X700 Pro

Multimediálne centrum, ktoré sa odlišuje od ostatných, ale napriek tomu je najobľúbenejšie a bezkonkurenčne najlacnejšie.Cenovo dostupný Android TV Box s dostatočným výkonom, ale miernymi nedostatky. Náš víťaz testu porovnania.Výkonný a spoľahlivý Android Box, ktorý je k dostaniu s komfortným diaľkovým ovládaním AirMouse.
+ Jednoduchosť, minimalistické rozmery, cena+ Nízka cena, dostačujúci výkon+ Ovládač AirMouse súčasťou balenia, rýchla odozva
- Nie je plnohodnotným Android TV boxom, iba Full HD obraz- Absencia RJ45, iba jeden USB port- Vyššia cena

Orientačná Cena
39,59 €

Orientačná Cena
66,23 €

Orientačná Cena
121 €

Android TV box je multimediálne centrum určené pre televízie, ktoré nedisponujú vlastným operačným systémom, ako je tomu u moderných Smart TV čiže chytrých televízorov. Pri zapojení tejto „čiernej krabičky“ do televízie je možné vytvoriť zábavné centrum s mnohými funkciami. Smart TV boxy sa medzi sebou najviac odlišujú najmä operačným systémom, ďalej potom veľkosťou pevných diskov, RAM pamäte, počtom jadier procesorov alebo napríklad možnosti Wi-Fi či Ethernetové pripojenie. Nesmie sa však zabúdať aj na celkové rozmery a hmotnosť, hoci tieto vlastnosti nie sú tak dôležité. Samotnou kapitolou sú potom funkcie Android boxov, ktorých je nespočet. V našom výbere sme dali dohromady najlepšie Android TV boxy pre rok 2024, pričom sme brali ohľad na recenzie, testy a hodnotenia užívateľov.

Najlepšie Android TV boxy (Test 2024)

VzhľadModelNainštalovaný OSVnútorná pamäťWiFiProcesor4KRAMDostupnosť
Google Chromecast 3 recenzie a testGoogle Chromecast 3Chrome OS-Áno-Nie-
Xiaomi Mi Tv Box S recenzie a testXiaomi Mi Tv Box SAndroid TV 8.18 GBÁno4-jádrový 2.0 GHzÁno2 GB
Tesla MediaBox X700 Pro recenzie a testTesla MediaBox X700 ProAndroid 8.1 Oreo32 GBÁno4-jádrový 2.0 GHzÁno4 GB
Evolveo MultiMedia Box M8 recenzie a testEvolveo MultiMedia Box M8Android 7.116 GBÁno8-jádrový 2.0 GHzÁno3 GB
Strong SRT 2023 recenzie a testStrong SRT 2023Android 7.18 GBÁno4-jádrový 2.0 GHzÁno1 GB
techBite Flix TV Box recenzie a testtechBite Flix TV BoxAndroid TV 8.0 Oreo8 GBÁno4-jádrový 1,5 GHzÁno2 GB
Tesla MediaBox QX4 recenzie a testTesla MediaBox QX4Android Nougat 7.1.216 GBÁno4-jádrový 2.0 GHzÁno2 GB
Google Chromecast Ultra recenzie a testGoogle Chromecast UltraChrome OS-Áno-Áno-
Minix NEO U9-H recenzie a testMinix NEO U9-HAndroid 6.0.1 Marshmallow16 GBÁno8-jádrový 2.0 GHzÁno2 GB
Rikomagic MK22 recenzie a testRikomagic MK22Android 6.0 Marshmallow16 GBÁno8-jádrový 2.0 GHzÁno2 GB

Zobraziť celú ponuku

Recenzie Android TV boxov

Google Chromecast 3

Google Chromecast 3 recenzie a test

Multimediálne centrum Google Chromecast 3 je bezkonkurenčne najlacnejší produkt z nášho výberu. Vlastnosťami sa odlišuje od ostatných zariadení v našom porovnanie, avšak jeho základné funkcie je rovnaká. Zapojením prostredníctvo HDMI je možné preniesť do televízie všetky obľúbené online platformy, ako je YouTube či Netflix, avšak maximálne vo Full HD kvalite. Výrobca neuvádza žiadne technické parametre a hodnoty, pretože nejde o plnohodnotný Android TV box, ale iba o prepojení mobilného telefónu alebo tabletu s „nechytrou“ televíziou. Google Chromecast 3 podporuje nielen Android, ale aj Windows alebo napríklad iOS.

+ Jednoduchosť, minimalistické rozmery, cena
Nie je plnohodnotným Android TV boxom, iba Full HD obraz

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S recenzie a test

Zástupca klasických Android TV boxov Xiaomi Mi Tv Box S je obľúbený vďaka nízko nastavenej cenovke, líbivému dizajnu a stránke dostatočné výkonu. Hardvérovými parametrami a operačným Android TV 8.1 síce nijak neoslní, ale na druhú stranu nebude zaostávať oproti konkurenčným výrobkom ani za niekoľko rokov. Užívatelia si pochvaľujú najmä rýchlosť zariadenia, pričom zariadenie zvláda i náročnejšie aplikácie z obchodu Google Play. Najväčšou nevýhodou tohto produktu je absencia RJ45 konektora, teda vstupu pre kábel internetu. Je teda nutné byť odkázaný na prepojenie tohto zariadenia iba skrze bezdrôtovej technológie.

+ Nízka cena, dostačujúci výkon
Absencia RJ45, iba jeden USB port

Tesla MediaBox X700 Pro

Tesla MediaBox X700 Pro recenzie a test

Ďalším zo Smart TV boxov je Tesla MediaBox X700 Pro, ktorý si vďaka svojim technickým parametrom hravo poradí aj s prehrávaním 4K obsahu. Podporuje mnoho zaujímavých aplikácií, ako je Skylink Live TV, HBO GO, Netflix a iné. Najväčším benefitom tohto zariadenia je ovládanie pomocou tzv. AirMouse. Tento ovládač je veľmi intuitívne a vďaka gyroskopu je s ním ovládaním TV veľmi príjemné. Užívatelia si pochvaľujú tiež bezproblémovo fungujúce pripojenie nielen Ethernetu, ale tiež Wi-Fi. Veľmi pozitívne hodnotená je aj funkčnosť aplikácie KODI.

+ Ovládač AirMouse súčasťou balenia, rýchla odozva
Vyššia cena

Evolveo MultiMedia Box M8

Evolveo MultiMedia Box M8 recenzie a test

Android TV box Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX-M8-HDR je zariadenie od popredného výrobca multimediálnych centier. Za priemernú cenu získa zákazník osemjadrový procesor, dostačujúce 16GB interná pamäť, 3GB RAM, ale tiež podporu všetkých známych streamovacích aplikácií, vrátane obľúbené aplikácie KODI. Nekomfortné je diaľkové ovládanie, ktoré podľa užívateľských recenzií vyžaduje značnú trpezlivosť. Je preto doporučené zaobstarať si externý ovládač, napríklad myš.

+ Nadštandardný výkon, podpora KODI
Nekomfortné diaľkové ovládanie, malá spoľahlivosť

Strong SRT 2023

Strong SRT 2023 recenzie a test

Cenovo dostupným plnohodnotným Android TV boxom je Strong SRT 2023, ktorý uspokojí potreby najmä nenáročných divákov. Niektorí užívatelia oceňujú bezproblémovo fungujúci aplikáciu KODI, iní vidia problém najmä v ovládaní, ktoré by mohlo byť príjemnejšie vďaka externej myši. Poteší však nízka cena, ktorá patrí z plnohodnotných Smart TV boxov v našom výbere k najnižším. Zariadenie je svojimi technickými parametrami podpriemerne, avšak aj napriek tomu zablokuje medzi silnou konkurenciou. Najmä svojimi funkciami nezaostáva oproti svojim konkurentom.

+ Nízka cena, podpora streamovacích služieb vrátane KODI
Nepohodlné ovládanie

techBite Flix TV Box

techBite Flix TV Box recenzie a test

Na prvý pohľad atraktívny Android TV box techBite Flix TV Box zaujme nielen dizajnom, ale aj novším operačným systémom Android TV 8.0. Kladne hodnotená je funkcia Miracast. Ide o zrkadlenie obrazovky z chytrých telefónov s operačným systémom Android. Príjemným prekvapením je diaľkový ovládač, ktorý podporuje funkciu vyhľadávania hlasom. Zariadenie podporuje aj pripojenie herných ovládačov a zvláda aj nenáročné herné tituly. Rovnako ako u iných zariadení s operačným systémom Android TV, aj techBite Flix TV Box však trpí neduhom malého počtu aplikácií v obchode Google Play.

+ Priaznivá cena, funkcia Miracast, podpora hlasového ovládania
Malé množstvo aplikácií v Google Play, nešikovne spísaný návod na použitie

Tesla MediaBox QX4

Tesla MediaBox QX4 recenzie a test

Multimediálne centrum pre televízie Tesla MediaBox QX4 je cenovo priemerné, a to isté platí aj o výbave. Zaujímavosťou tohto Android boxu je podpora 4K rozlíšenie, ktoré je doplnené o HDR, konkrétne o verzii HDR10. Operačným systémom je klasický Android 7.1.2 Nougat, teda nejde o najnovšiu verziu tohto OS. Priaznivý je však súbor predinštalovaných aplikácií, medzi ktorými nechýba ani veľmi obľúbená aplikácie KODI. Používateľom sa pomerne záporne výkon, ktorý subjektívne, podľa niektorých recenzií, nezodpovedá uvedeným parametrom.

+ 4K doplnené o HDR, mnoho predinštalovaných aplikácií
Subjektívne málo výkonné, nekomfortné ovládanie

Google Chromecast Ultra

Google Chromecast Ultra recenzie a test

Ďalší z radu nepravých Android TV boxov, Google Chromecast Ultra, je od svojho slabšieho kolegu odlišný najmä podporou 4K rozlíšení. Prekvapením tohto malého multimediálneho centra bude bezpochyby RJ45 konektor, ktorý ocenia majitelia slabšieho bezdrôtového pripojenia. Najväčšou výhodou tohto zariadenia zostáva jeho jednoduchosť a jednoduché spárovanie s ďalšími zariadeniami. Vďaka tomu je možné zariadenie s rôznymi operačnými systémami jednoducho prepojiť s televíziou, čím sa stane váš televízor chytrým.

+ Jednoduchosť, RJ45, 4K rozlíšenie, veľkosť
Málo funkcií, cena

Minix NEO U9-H

Minix NEO U9-H recenzie a test

Minix NEO U9-H patrí k najdrahším zástupcom Android TV Boxov v našom výbere. Vyššia cena je však odôvodnená osmijádrovým procesorom s taktom 2.0GHz a pomerne veľkým interným úložiskom. Od veci tiež nie je pokročilý Wi-Fi štandard. Užívatelia tohto Android TV boxu si pochvaľujú najmä rýchlosť a spoľahlivosť. Hoci niekoho môže odradiť použitie staršej verzie Android OS, a to verzia 6.0, nie je potrebné sa obávať. Zariadenie je skvele naladené a dokáže pracovať nepretržite celý rok, čomu prispieva veľmi nízka spotreba elektrickej energie.

+ Skvelý výkon
Vyššia cena, staršia verzia OS

Rikomagic MK22

Rikomagic MK22 recenzie a test

Posledným zástupom smart TV boxov v našom porovnaní je Rikomagic MK22. Zdieľa takmer všetky technické parametre predchádzajúceho zariadenia v našom výbere (Minix NEO U9-H), ale je takmer o polovicu lacnejšie. Chýba mu duálny Wi-Fi, ale za to sa môže pýšiť aplikácií KODI ako predvolené aplikácií. Príjemnou vlastnosťou je aj nízka spotreba elektrickej energie, za čo môže, okrem iného aj 64 bitová architektúra CPU. Niektorí užívatelia hodnotia negatívne ovládanie, ktoré je príliš zložité. Staršie verzie Android TV 6.0 nie je nevýhodou, ale ide trochu o zaostávajúce vlastnosť.

+ Pomerne nízka cena, vysoký výkon
Občasné zasekávanie zariadenia

Ako vybrať Android TV box

Než začnete vyberať Smart TV box, mali by ste premyslieť, či nebude v prvom rade výhodnejšie kúpiť si rovno chytrú televíziu – napríklad v určitých prípadoch, kedy je váš súčasný televízor už veľmi zastaraný, a nebola by preto od veci celková inovácie v podobe novej chytré Smart televízie. Pokiaľ ste ale uznali, že lepšie bude kúpiť si Smart TV box, určite Vám pomôže náš poradca.

Operačný systém

Než začnete premýšľať rôzne technické vlastnosti a funkcie, zastavte sa u operačného systému. Na trhu sú k dostaniu najčastejšie zariadenia s operačným systémom Android, prípadne tvOS od spoločnosti Apple. Pre majiteľov rôznych zariadení značky Apple bude mať väčší zmysel investovať do zariadenia s operačným systémom tvOS, a to najmä vďaka kompatibilite medzi jednotlivými typmi zariadení (mobilný telefón, tablet, notebook a pod.) Pre tých ostatných je ideálnou voľbou práve Android TV. Samostatnou kapitolou môžu byť zariadenie typu Google Chromecast. Tie síce nie sú plnohodnotným TV boxom, ktorý urobí z „hlúpe“ televízie tú „chytrú“, avšak pre nenáročných divákov, ktorým stačí zdieľať obsah svojho mobilného telefónu s televíziou, bude toto riešenie ideálne. Je to dané najmä nízkou obstarávacou cenou, jednoduchým nastavením a komfortným používaním.

Samotný operačný systém Android TV je k dostaniu v mnohých verziách, pričom ide o operačný systém s najväčším zastúpením medzi jednotlivými multimediálnymi centrami. Všeobecne platí, že čím je verzia vyspelejšia (teda vyššie číslo, napr. Android TV 8.0), tým bude zariadenie bezpečnejšie, prípadne budete môcť nainštalovať aplikácie vyžadujúce novšiu verziu OS. Staršie verzie operačného systému však spravidla nie je pri výbere rozhodujúce. Oveľa dôležitejšie môžu byť napríklad hardvérové vlastnosti samotného multimediálneho centra.

Hardvérové vlastnosti

U plnohodnotných Android TV boxov (teda u zariadení mimo rad Google Chromecast, pri ktorých výrobca žiadne hardvérové vlastnosti ani parametre neudáva) sa dočítate siahodlhé texty o hardvérových vlastnostiach, ako sú tieto:

  • Typ a frekvencia procesora = na výber sú spravidla štvorjadrové alebo osemjadrový procesory, s frekvenciami od 1,5 GHz až po 2,0GHz na jedno jadro
  • Veľkosť operačnej pamäte RAM = najlacnejšie zariadenia majú k dispozícii len 1GB pamäte, výkonnejší naopak 3GB alebo aj viac
  • Veľkosť interného disku = ak neplánujete obstaranie externého disku pre ukladanie obľúbených aplikácií alebo filmov, oceníte veľký pevný disk, pričom pre multimediálne centrá je typické rozmedzí od 8GB až po 32GB
  • Typ grafického čipu = dôležitý pre správne zobrazovanie farieb a dostatočný výkon pri sledovaní filmov v rozlíšení 4K, ale aj pre aplikácie v podobe hier

Pri výbere medzi viacerými zariadeniami s rôznymi HW parametrami by ste si mali uvedomiť, čo vlastne od Android TV boxu očakávate. Ak budete nároční a vaším cieľom bude sledovanie filmov v rozlíšení 4K, prípadne by ste si chceli na televíziu zahrať aj nejaké menej náročné herné tituly, určite voľte výkonnejšie zariadenia. Naopak, v prípade menej náročných požiadaviek, kedy Vaším cieľom bude sledovanie programov maximálne v rozlíšení Full HD, počúvanie hudby alebo používanie nenáročných aplikácií, nemusíte hardvérové vlastnosti multimediálneho centra skoro vôbec riešiť.

Všeobecne ale platí, že pre príjemné sledovanie bez zamŕzaniu zariadenia, rýchlu odozvu a bezstarostné používanie postačí osemjadrový procesor, 2GB operačnej pamäte a aspoň 16GB miesta na disku. Miesto na disku je však najmenej dôležité, pretože je možné ho kedykoľvek rozšíriť, napríklad vo forme externého pevného disku alebo pamäťovej karty.

Konektivita a porty

Základom pri všetkých zariadení je HDMI port, ktorým sa Android TV box prepája s televíziou, a následne Wi-Fi prijímač, vďaka ktorému sa môže zariadenie pripojiť na internet. Sledovanie 4K filmov však vyžaduje skutočne rýchly a spoľahlivý internet. V takom prípade budete hľadať zariadenia s duálnou Wi-Fi, prípadne s konektorom RJ45, určený pre Ethernetový kábel, teda pevné spojenie s garanciou maximálnou rýchlosťou.

Nezabúdajte ani na počet dostupných USB portov. Všeobecne platí, čím viac USB, tým lepšie. Jeden port si môže vziať klávesnica, druhý myš a tretí zostane pre externý disk. Ak však máte v hľadáčiku zariadení, ktoré disponuje len jedným USB portom, nezúfajte. Počítajte ale s tým, že možno bude potrebné dokúpiť USB rozbočovač, čím sa môže obstaranie lacného Android TV Boxu trochu predražiť. To isté platí aj pre čítačky pamäťových kariet, ktoré oceníte napríklad pri sledovaní videí alebo fotografií zo svojich snímacích zariadeniach.

Ďalšou kapitolou je Bluetooth, vďaka ktorému môžete Android TV box prepojiť s Vašim mobilným telefónom, klávesnicou, myšou alebo napríklad počítačom. Tento spôsob prepojenia dôrazne odporúčame každému záujemcovi o Android TV box, pretože ide o spoľahlivý a rýchly spôsob prepojenia.

Funkcie, aplikácie a možnosti ovládania

Niektoré zariadenia môžu zaujať pokročilými funkciami, ako je napríklad HDR, ktoré sľubuje živšie vykreslenie farieb. Ďalšie zariadenia zase umožní zrkadliť obsah z mobilného telefónu do televízie pomocou funkcie Miracast. Iné zase bude lákať predinštalovanými aplikáciami na čele s obľúbenou aplikácií pre televízie KODI. Tu záleží už len na tom, aké funkcie konkrétne oceníte a aktívne použijete.

Aplikácie je možné sťahovať z internetového obchodu Google Play. Tu je však potrebné spomenúť problém operačného systému Android pre TV. Mnohí používatelia si totiž sťažujú na to, že nemôžu do svojej televízie stiahnuť rovnaké aplikácie, ktoré sťahujú do mobilných telefónov. To je bohužiaľ horká skutočnosť, avšak hlavné aplikácie v podobe spomínaného KODI, Netflix, HBO GO alebo napríklad YouTube sú dostupné u drvivej väčšiny zariadení.

Čo sa týka ovládania TV boxu, ponúka sa využiť priložený diaľkový ovládač, ktorý je spravidla súčasťou balenia. Drvivá väčšina užívateľov sa však zhodne na tom, že surfovať na internete pomocou tohto diaľkového ovládača je veľmi nekomfortné a vyžaduje to značnú dávku trpezlivosti. Z tohto dôvodu oceníte pokročilé typy diaľkového ovládania, medzi ktoré patria AirMouse, hlasové ovládanie alebo externé zariadenie v podobe myši. Pamätajte však na to, že takmer žiadne zariadenie neobsahuje v balení myš, klávesnicu alebo herný ovládač, a preto môže ísť v prípade záujmu o ďalšie investíciu navyše.

Podporované formáty

Pre niekoho môže byť hlavnou tiež množstvo podporovaných zvukových alebo obrazových formátov, ktoré zariadenie zvládne spustiť. Ak sa však pozriete do možností Android TV Boxov, veľmi rýchlo zistíte, že všetky bez výnimky spĺňajú základné požiadavky, teda zvukové formáty v podobe MP3, WAV alebo AAC, v prípade videí formáty AVI, MPEG, MP4 a MKV. Nesmie sa ale zabúdať ani na obrázkové súbory, ktoré sú dôležité pri prezeraní fotiek. JPEG, GIF, alebo PNG sú teda základom.

Čo je pri výbere skutočne najdôležitejšie?

Na začiatku výberu Android TV boxu kriticky premyslite svoje nároky a tiež možnosti. Nezabúdajte totiž na to, že ak Vaše televízia nedisponuje rozlíšením 4K, bude Vám táto funkcia TV boxu k ničomu. Rovnako tak internet ovplyvní možnosti prehrávania filmov vo vysokej kvalite. Ak viete, že Vaše pripojenie k internetu je stále pomalé, pravdepodobne dôjdete opäť k tomu, že filmy či seriály v rozlíšení 4K budú nesledovatelné.

V prípade, že rozhodujúcim faktorom pri výbere je cena, nezabúdajte na to, že lacnejšie zariadenia môžu byť menej spoľahlivá, navyše je mnohokrát treba k nim pripočítať cenu za rozbočovač USB, prípadne obstaranie externého ovládacieho prvku, napríklad bezdrôtovej myši. Ako už bolo spomenuté, hardvérové požiadavky by mali zaujímať skôr náročnejších užívateľov, rovnako ako podporované formáty.

Otázky pri výbere Android TV boxu

Android TV box, alebo Android TV?

Android TV box poskytne väčšiu slobodu v podobe oveľa väčšieho množstva dostupných aplikácií. Ak zaobstaráte Android TV box a chytrou televíziu s vlastným operačným systémom, v súčte sa môžete dostať na oveľa lepšiu cenu, než ak kúpite televíziu so systémom Android. Android TV teda spravidla ponúkne menej aplikácií, avšak užívateľský zážitok v dôsledku integrácie už od výrobca môže byť lepšie.

Aké sú najlepšie značky Android TV boxov?

K najlepším Android TV boxom patrí Tesla so svojimi produktmi MediaBox, Xiaomi s modelom Mi Tv Box S, alebo značky Strong a Evolveo. Spomenúť musíme tiež TV boxy priamo od značky Google, ktorými sú zariadenia Google Chromecast.

Aká je cena Android TV boxu?

Najlacnejšie Android TV box zoženiete pod 37 €, zatiaľ čo najviac modelov sa cenovo pohybuje do 75 €. Tieto drahšie zariadenie už ponúknu dobrú konektivitu vrátane pokročilej hardvérovej konfigurácie, ktorá pre bežné aplikácie stačí. Najlepšie Android TV boxy zoženiete približne od 100 € do 190 €, majú najlepšiu hardvérovú konfiguráciu a širokú konektivitu.

Kde kúpiť Android TV box?

S obstaraním tohto zariadenia je najlepšie sa spoľahnúť na internet, k porovnaniu desiatok modelov poslúži dobre Heureka, z internetových obchodov potom napríklad Alza. Modely sú v internetových obchodoch pomerne roztrieštené, tie najlepšie Android TV boxy však v hlavných e-shopoch nájdete. Kamenné predajne elektra v tomto prípade skôr odporučiť nemožno, kvôli ich malému, alebo žiadnemu výberu.